Máte v pořádku povinnou výbavu automobilu?

Máte-li auto a jezdíte, jistě víte, že musíte mít povinnou výbavu automobilu. Co všechno do ní patří? Výbava automobilu prošla změnami. Mějte jistotu, že s sebou vozíte vše, co potřebujete.

Povinná výbava automobilu
Co všechno musíte mít s sebou, vyjedete-li autem? Do povinné výbavy paří náhradní pojistky. Nutné je mít jednu od každého druhu. Náhradní potřebuje i žárovky. I zde platí, že od každého druhu. tj. na vnější i vnitřní osvětlení a ke světelné signalizaci.
Dále je nutné mít ve vozu hever, klíč na matice kol, výstražní trojúhelník, reflexní vestu a autolékárničku.
Od minulých let došlo ke změně v tom, že nemusíte mít rezervní pneumatiku. Stačí vám mít opravárenskou sadu, která vám umožní spravit pneumatiku pro bezpečné dojetí do servisu. Nově přibývá nutnost reflexní vesty. Je povinná od roku 2011. Změnu také prodělal obsah lékárničky. Ta je detailně popsána v jiném článku.

Co byste měli mít s sebou?
Kromě povinné výbavy je vhodné s sebou mít i další vybavení, kvůli jehož absenci vám sice nedá Policie ČR pokutu, ale které v různých případech oceníte. Sem patří např. tažné lano s červeným výstražným pruhem, destilovaná voda, startovací kabely, hasicí přístroj, baterka, kanystr na palivo a euroformulář o dopravní nehodě.

Každá země má své podmínky
Chystáte se vyjet do zahraničí? Informujte se o tom, co patří do povinné výbavy v konkrétně zemi. Podmínky se mohou lišit. V Chorvatsku např. musíte mít reflexní vestu pro všechny cestující. Komerční vozidla navíc mají ve výbavě hasicí přístroj a je tu povinnost vlastnit druhý výstražný trojúhelník pro přívěs. Hasicí přístroj je nutné mít také v Litvě, Rusku, Řecku, Turecku atd.
Pamatujte na to, že neznalost neomlouvá a je vždy potřeba mít takové povinné vybavení, které vyžaduje konkrétní země.

Kamkoliv jedete, mějte s sebou povinnou výbavu automobilu. V opačném případě se nevyhnete pokutě, která může být i dost vysoká.

Comments are closed.