Zaostřeno na letní a zimní pneumatiky

V letním období letní pneumatiky, v zimním období zimní pneumatiky…Zní to jednoduše. Ovšem kdy je přesně ten správný čas na přezutí a v čem se vlastně liší letní a zimní pneumatiky?

pneumatiky na hromadě

Letní versus zimní pneumatiky
Na trhu máme tři kategorie pneumatik. Jsou jimi letní, zimní a celoroční. Mezi zimními a letními pneumatikami je hlavní rozdíl ve směsi, která je tvoří. Letní směs pod teplotou 7oC ztrácí přilnavost. Zimní pneumatiky jsou naopak konstruované pro teploty od 7Co do -25oC.
Zimní pneumatiky mají také odlišný dezén. Jejich drážky ve vzorku jsou větší. To je nutné pro snazší odtok vody a břečky. Zvětšuje se tak bezpečnost vozidla, protože zároveň vzniká větší počet hran, které jsou potřebné pro přilnavost na velmi kluzkém povrchu.
Zvláštní kategorii tvoří celoroční pneumatiky. Odborníci je doporučují pouze v oblastech České republiky, ve kterých je mírná zima. Sem patří např. Jižní Morava. Využívat je také mohou sváteční řidiči.

Kdy přezout pneumatiky?
Jak určit optimální čas na přezutí pneumatik? Je třeba se řídit podle tepoty vozovky a vzduchu. Obecně je vhodné přezout na zimní pneumatiky v případě, že dlouhodobý teplotní průměr klesne pod 7oC. V tomto případě je už předpoklad, že na některých místech může být vozovka namrzlá.
Naopak na letní pneumatiky je třeba přezout, když se konstantně objevují vyšší teploty. Pokud byste nepřezuly při teplotách nad 17oC, bude docházet k většímu opotřebení zimních pneumatik. Při teplotě kolem 30oC může být jízda s nimi dokonce nebezpečná.

Povinnost zimní výbavy
Řidič má od 1. července 2008 povinnost používat na některých úsecích zimní výbavu. Dané úseky jsou označené dopravními značkami „Zimní výbava“ a „Zimní výbava konec“. Na těchto trasách je nutné dodržovat tuto povinnost od 1.listopadu do 30.dubna. Doba platnosti však může být upravená dodatkovou tabulí.
Zimní výbavou máme na mysli zimní pneumatiky, ale můžete využít i alternativu, kterou představují sněhové řetězy. Více se však doporučují zimní pneumatiky.

Comments are closed.